Booking.com

Cost of Living, prices in Los Angeles in 2020

Food, transport, rental apartments, hotels, utility bills, cafes, restaurants

Los Angeles Apartment Rent Prices

Median rents (for 1 month)

Studio

$1,560/month

1 bedroom

$2,150/month

2 bedroom

$3,050/month

3 bedroom

$4,500/month

Los Angeles hotel prices

Room rate for 1 one night

Hotels
1/5

$ 46.00 - 100.00

Hotels
2/5

$ 50.00 - 250.00

Hotels
3/5

$ 80.00 - 300.00

Hotels
4/5

$ 180.00 - 400.00

Hotels
5/5

$ 450.00 - 600.00

Los Angeles hostel prices

Bed for 1 one night

$ 20.00 - 45.00

Los Angeles transportation prices

Buses, taxis, gasoline

FlyAway bus from LAX to downtown train station

$ 9.75

Super Shuttle from LAX to Hollywood

$ 17.00

Metro or city bus (single ride)

$ 22.00 - 27.00

Metro or city bus (day pass)

$ 7.00

Taxi from LAX
to Hollywood

$ 26.00 - 35.00

3km taxi ride in Los Angeles

12.00 - 16.00

Gasoline
(1 liter)

1.03 $

Los Angeles food and drink prices

Cafes, restaurants, burgers, fast food (average bill for 1 person)

Budget breakfast

$ 4.00 - 8.00

Budget lunch (cafe)

$ 5.00 - 10.00

Budget dinner

$ 9.00 - 15.00

Restaurant

$ 35.00-40.00

Beer (pint)

$ 6.00 - 7.00

Cocktails (glass)

$ 9.00 - 20.00

Cappuccino

$ 4.00 - 5.00

Coke/Pepsi

$ 2.30

General information and prices in Los Angeles in 2020

Supermarket Food, utilities (monthly), fitness club, cinema, Internet

Supermarket Food

Milk = 0.95 $/1 liter

White Bread = 3.30 $/500g

Eggs (12 pieces) = 3.20 $

Local Cheese = 10.60 $/1kg

Chicken Breasts = 11.00 $/1kg

Beef Round = 13.00 $/1kg

Apples = 4.40 $/1kg

Banana = 2.00 $/1kg

Oranges = 3.05 $/1kg

Tomato = 3.50 $/1kg

Potato = 2.60 $/1kg

Onion = 2.02 $/1kg

Water (1.5 liter bottle) = 1.98 $

Beer (0.5 liter bottle) = 2.10 $

Cigarettes (Marlboro) = 9.00 $

General information and prices

Utilities (Monthly) for 85m2 Apartment = 127.00 $

Average Monthly Net Salary = 4,340 $

Monthly Pass (Local Transport) = 100.00 $

Internet 60 Mbps (Monthly) = 62.00 $

Fitness Club, Monthly for 1 Adult = 42.00 $

Cinema 1 Seat = 15.00 $

1 Pair of Jeans = 49.00 $

1 Summer Dress = 35.00 $

Museum ticket = 15.00 - 30.00 $

Disneyland day pass = 147.00 $

Universal Studios = 109.00 $

Magic Mountain = 89.99 $

LA County Museum of Art = 15.00 $